E-mail:

Denumire proiect:

SUCCES - SUSȚINEM CREȘTEREA COMPETITIVITĂȚII RESPONSABILITĂȚII SOCIALE A COMPANIILOR

Jucatorii Cumpara Responsabil la Campionatul din Berlin

Proiectul principal APRSC - Clubul Sportiv “Cumpără Responsabil” - promovează faptul că diferența constă în abilități, nu în dizabilități. Astfel, în urma rezultatelor activității de până acum, 4 jucători ai clubului (Străchinaru Florin, Chiaburu Ionică, Pungă Petru şi Trandafir Constantin) au participat cu lotul naţional de baschet în fotoliu rulant la Campionatul Internațional de Basket Sportfanat de Eastercup Berlin Moabit 2015, în perioada 02-06 aprilie.

Team Romania

Echipa Națională de basket în fotoliu rulant a României a terminat pe locul 4. Astfel, în calificări a învins două echipe: ISV Henvelo din Olanda și BG Hamburg West din Germania și 3 înfrângeri. Punctajul obținut a trimis naționala României în finala mică (pentru locurile 3-4) unde s-a clasat pe locul 4 J

Turneul a fost câștigat de echipa Jena Caputs din prima divizie germană de wheelchair basketball.

Rezultatele întregului campionat de basket în fotoliu rulant le veți găsi mai jos: